Barcelona ka pësuar humbje 2-1 në ndeshjen e parë në Kupën e Spanjës ndaj Athletic Bilbaos.

Kampionët e Spanjës hasën në vështirësi në këtë përballje edhe pse u paraqitën me formacionin më të mirë.

Vendasit e nisën më mirë takimin dhe kësisoj arritën të shënonin të parët në ndeshje.

Ishte minuta e 25-të e ndeshjes kur sulmuesi spanjoll, Ariz Aduriz pranoi një top të bukur në zonë dhe me kokë mposhti portierin mysafir për 1-0.

Pasi shënuan golin e epërsisë, vendasit nuk u ndalën duke sulmuar kampionët e Spanjës.

 

Vetëm katër minuta më vonë, Aduriz kësaj radhe asistoi ndërsa Inaki Williams shënoi një gol të bukur për 2-0.

Me epërsinë prej dy golave për Bilbaon përfundoi pjesa e parë.

Kampionët në fuqi të Spanjës, Barcelona e nisi më mirë pjesën e dytë.

Saktësisht tetë minuta pasi filloi pjesa e dytë, Lionel Messi ekzekutoi në mënyrë përfekte një gjuajtje të lirë duke ngushtuar epërsinë në 2-1.

Pas golit, Barcelona u hodh e tëra në sulm duke synuar të shënoj edhe njëherë për ta barazuar rezultatin.

 

E sulmet e Barcelonës nga lojtarët vendas u ndalën vetëm me ndërhyrje të palejueshme.

Gjyqtari kryesor i ndeshjes, ndëshkoi me karton të kuq dy lojtarë të Bilbaos.

Fillimisht në minutën e 75-të, Raul Garcia mori kartonin e dytë të verdhë, ndërsa pesë minuta më vonë edhe Iturraspe.

Në minutën e fundit të ndeshjes, Paco Alcacer pati rast të mirë shënimi por goditi shtyllën duke mbetur rezultati 2-1 në të mirë të vendasve.

Ndeshja e kthimit në kuadër të Kupës së Spanjës do të zhvillohet pas një jave në ‘Camp Nou

Facebook Comments