Kategorie: Auto

Gjermanët prezantojnë veturën më të re elektrike (Foto)

Kompania gjermane e.Go Mobile ka prezantuar zyrtarisht veturën e saj të re elektrike Life, ndërsa, siç thotë kompania, dërgesat e para të saj do të fillojnë vitin e ardhshëm. Fjala është për një veturë të vogël qyteti e cila është e gjatë 3.3 metra, e gjerë 1.7 metra dhe e lartë 1.5 metra, transmeton Koha.net. Kjo veturë e re gjermane ka hapësirë për dy persona të rritur dhe dy fëmijë. e.Go Mobile Life shpejtësinë nga 0 deri në 50 kilometra në orë e arrin për 5,7 sekonda, ndërsa me vetëm një karikim të baterisë (14.4 kWh) ajo mund të...

Read More

Mësohet se sa kuajfuqi do t’i ketë Mercedes-AMG GT4

Porsche Panamera do të ketë rival të fortë, sepse në shtator të vitit të ardhshëm do të arrijë Mercedes-AMG GT4. Modeli bazë i Mercedes-AMG GT4 do të vijë me motor 4.0-litër V8 Twin-Turbo me kapacitet prej mbi 600 kuajfuqi, por në ofertë do të jetë edhe versioni hibrid i frymëzuar nga Formula 1, transmeton Koha.net. Edhe ky model [hibrid] do të ketë motorin 4.0-litër V8 Twin-Turbo dhe motorin elektrik, ndërsa kapacitetin e fuqisë së kombinuar do ta ketë prej 805 kuajfuqi, gjë që do të jetë e mjaftueshme që shpejtësinë nga 0 deri në 100 kilometra në orë ta...

Read More

Mblidhen në festival disa Bugatti luksozë: 9,000 kuajfuqi në një vend! (Foto)

Në GoodWood Speed Festival, kanë marrë pjesë shtatë Veyron dhe dy Chiron, në mesin e shumë super-vetura tjera. Po që se bëhen së bashku kuajfuqitë e këtyre makinave franceze, atëherë del se janë 9,404 njësi në të njëjtin vend. Pronarët e këtyre Bugattive pritet që t’i fusin në garë në mes të modeleve të njëjta, si dhe me vetura nga prodhues tjerë. Deri më tani vizitorët kanë pasur mundësinë t’i përjetojnë nga afër makinat sportive dhe luksoze, por jo edhe në lëvizje.  ...

Read More

Ferrari 812 Superfast: Testimi i veturës së 500 mijë eurove, në kthesa të rrezikshme (Video)

Ferrari 812 Superfast që kushton rreth gjysmë milioni euro, e që ngjan shumë me Corvette-n e ri, është shumë e shkathët, e shpejtë dhe mund të lëviz edhe nëpër shtigjet me shumë kthesa, transmeton Telegrafi. Vetura me 800 kuajfuqi është zëvendësi i modeleve F12 Berlinetta dhe F12 tdf, por ka pjesë nga këto të dyja dhe shtesa tjera teknologjike. Sipas këtij kombinimi, Ferrari ka treguar edhe njëherë se sa të qëndrueshme dhe të mahnitshme janë veturat që i...

Read More

Pesë sekretet e super-limuzinës së blinduar të Donald Trump (Foto)

Limuzina presidenciale e presidentit amerikan Donald Trump, është fjala e fundit e teknologjisë. Është e aq e sigurt sa i reziston çdo lloj eksplozivi të fuqishëm. Është makina presidenciale më e blinduar në histori. E ndërtuar në fshehtësi të madhe nga gjiganti “General Motors”, përcjell GSH, ajo është një përzierje mes një limuzine dhe një kamioni të stërmadh dhe është e mbuluar me përmbajtje të hekurt. 1. “Cadillac One”   “Cadillac One”, përfaqësuesja e shoqërimit e përdorur nga Donald Trump gjatë “ditës së inaugurimit”, është zhvilluar dhe ndërtuar bashkërisht nga kompania “General Motors” dhe autoritetet federale amerikane. “General Motors” ka...

Read More