Kategorie: Lajme

Plagosja me armë në Drenas: Policia arreston shtatë persona

Policia e Kosovës njofton se lidhur me rastin e djeshëm që ka ndodhur në Drenas janë arrestuar shtatë të dyshuar. Sipas Policisë, dyshohet se të njëjtit si pasojë e një mosmarrëveshje të mëhershme janë përfshirë në rrahje.   Njëri nga të dyshuarit ka shtënë me armë zjarri në drejtim të gjashtë të dyshuarve tjerë dhe për pasojë lëndime kanë pësuar të gjithë (7) të dyshuarit, të cilët janë dërguar për tretman mjekësor në QKUK. “Njësitet policore në vendin e ngjarjes kanë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë e tipit “Glock-17”, cal-9×21, një fishek dhe pesë gëzhoja të kalibrit të njëjtë,...

Read More

Presidenti i Zvicrës uron Thaçi për dhjetëvjetorin e Pavarësisë

Presidenti i Zvicrës, Alain Berset, i ka dërguar një telegram urimi Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e shënimit të dhjetëvjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Letra e plotë Shkëlqesia Juaj, Në emër të Këshillit Federal Zviceran dhe në emrin tim, dua t’ju përcjell urimet e mia më të ngrohta për ju, Shkëlqesia Juaj, me rastin e Ditës së Shtetësisë dhe 10 vjetëve të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. Gjithashtu ju përcjell dëshirat e mia më të sinqerta për mirëqenien dhe prosperitetin e shtetit tuaj dhe për shëndetin dhe suksesin tuaj. Ju mund të jeni...

Read More

Kosova dhe Japonia me marrëveshje bashkëpunimi

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, dhe zëvendësministri parlamentar i Punëve të Jashtme të Japonisë, Manabu Horii, do të nënshkruajnë Marrëveshje të Bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, dhe zëvendësministri parlamentar i Punëve të Jashtme të Japonisë, Manabu Horii, do të nënshkruajnë Marrëveshje të Marrëveshje kjo që ka për qëllim dhënien e grantit shtetëror të Japonisë për Ministrinë e Shëndetësisë së Kosovës.   Të dy nënshkruesit e Marrëveshjes do të mbajnë fillimisht një takim në orën 17:30...

Read More

Thaçi dekoron Rita Orën me Medaljen Presidenciale Jubilare

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar Rita Orën me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë, për kontributin e saj të pazëvendësueshëm në promovimin e Kosovës nëpër botë. “Në këto dhjetë vjet pavarësi, Rita Ora ka qenë imazh i Kosovës kudo në botë. Ajo karrierën e zhvilloi bashkë me emrin dhe flamurin e Kosovës. Performimi i saj para mbi 300 mijë qytetarëve mbrëmë ishte një rikthim i gëzimit dhe emocioneve të 17 shkurtit 2008. Për kontributin e saj të pazëvendësueshëm në promovimin e Kosovës nëpër botë, unë mbrëmë e kam dekoruar Rita Orën me Medaljen Presidenciale Jubilare të...

Read More

Kolonë e gjatë në pikëkalimin kufitar Kosovë-Shqipëri (Foto)

Fluksi i madh i vizitorëve nga Kosova në Shqipëri vazhdon të jetë i madh pavarësisht ngjarjeve të fundit lidhur me autobusët e agjencive kosovare në Durrës. Madje, rreth orës pesë të mëngjesit sot është parë një kolonë e gjatë veturash në kufirin Kosovë-Shqipëri, njofton Klan...

Read More

Powered by Live Score & Live Score App