Kategorie: DREJTESI

Vëllai i Donjeta Pajazitajt grushton të akuzuarin për vrasjen e motrës (Video)

Pas përfundimit të seancës fillestare në gjykimin për vrasjen e Donjeta Pajazitajt, vëllai i saj, Shkëlqimi, e ka grushtuar të akuzuarin për vrasjen e motrës së tij, Naser Pajazitajt, brenda sallës së gjykatës. Incidenti ndodhi në momentin kur Naser Pajazitaj po largohej nga salla e gjykatës pasi dëgjoi pretendimet e prokurorisë në akuzat për të cilat po mbahet në paraburgim. KALLXO.com ishte prezent gjatë gjykimit dhe ka kapur momentin kur i akuzuari u grushtua nga familjari i palës së dëmtuar. Pjesëtarët e Policisë së Kosovës kanë ndërhyrë duke arrestuar Shkëlqim Pajazitajn. Kurse gjatë seancë së sotme, pasi iu lexua...

Read More

Burgimi i Enver Sekiraqes, Kosovës do t’i kushtojë mbi 364 mijë euro

Nëse Gjykata e Apelit konfirmon dënimin prej 37 vjetësh burgim, Enver Sekiraqa mund t’i kushtojë mbi 364 mijë euro buxhetit të Kosovës. Mbajtja në burg e Enver Sekriraqës për aq sa është dënuar në shkallën e parë buxhetit të Republikës së Kosovës do t’i kushtojë mbi 364 mijë euro. Në një intervistë para disa javësh për emisionin “Jeta në Kosovë”, drejtori i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Sokol Zogaj, kishte nënvizuar se Ministria e Drejtësisë paguan rreth 27 euro në ditë për trajtimin e një të burgosuri. I dënuar me 37 vjet burgim për vrasjen e policit Triumf Riza, Enver...

Read More

Burgu ku po shkelen të drejtat e të miturve (Foto/Video)

Pretendimet e dhjetë të miturve për dhunë fizike, risocializim të tyre, arsimi jo cilësor, mungesa e stafit social dhe kushte jo të mira të akomodimit, janë vetëm disa nga shqetësimet që janë ngritur për Qendrën Korrektuese për të mitur dhe femra në Lipjan. Shqetësime për këtë qendër ka edhe sa i përket numrit të madh të oficerëve korrektues. Derisa kërkohet që mos të lejohet përdorimi i mjetit ‘Bicc’ për rruajtje. Janë 111 oficerët korrektues që kujdesën për sigurinë e rreth 100 të miturve të privuar nga liria, megjithatë, është vetëm një psikolog dhe një punëtor social që kujdeset për...

Read More

Koci: Haradinaj kthehet së shpejti në Kosovë

Avokati Arianit Koci, paralajmëron një lajm të mirë për liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, që është arrestuar më 4 janar nga autoritetet franceze në bazë të një fletarresti të vitit 2004 të Serbisë. “Nuk e ndal asgjë. Së shpejti në Kosovë…”, ka shkruar Koci në profilin e tij në Facebook. Koci dje ka paralajmëruar se seanca e radhës për klientin e tij, Ramush Haradinaj, do të mbahet pas dy...

Read More

Aksioni i policisë dhe prokurorisë në shtëpinë e gjykatëses Tolaj (Video)

Aksioni i policisë dhe prokurorisë: Në emisionin “Drejtësia në Kosovë” u transmetua pjesa e dytë e hulumtimit për negociatat e blerjes së një vendimi gjyqësor në gjykatën e Deçanit. Prokuroria në Pejë e ndërmori këtë aksion më 13 janar një ditë pasi u publikua promo e pjesës së parë të hulumtimit për mito në emër të gjykatëses Safete Tolaj, nga i biri i saj Fisniku. Prokuroria e shtetit kishte urdhëruar që të kryhet bastisje në shtëpinë e gjyqtares së Gjykatës së Deçanit, Safete Tolajt. Fisnik Tolaj ishte në shtëpi gjatë bastisjes së policisë, e kur u pyet nga këta...

Read More