Kategorie: Jashte Vendi

Djali u mbijeton sulmeve në Mosul, u fsheh në bodrum për 20 ditë

Një fëmijë është gjetur pas 20 ditësh brenda një bodrumi ku ishte fshehur pasi fillimit të sulmeve në Mosul. Djali, identiteti i së cilit nuk bëhet i ditur, mban një fashë rreth trupit por nuk dihet ende shkalla e lëndimeve që ka në trup. I pyetur nga gazetari se si ndihet, ai përgjigjet: ““Kam shumë dhimbje, nuk mund të lëviz.” Forcat irakiane duan të rimarrin edhe pjesën e fundit të terrenit të Mosulit ndërsa ISIS po lufton për të mbajtur territorin që kanë në kontroll. Militantët po mbajnë një pjesë të vogël të qytetit të vjetër, në perëndim të...

Read More

Zëvendëspresidenti amerikan distancohet nga familja Trump

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence u distancua sot nga djali i madh i presidentit Donald Trump, Donald Jr., pas zbulimit që ky i fundit kishte takuar në qershor të vitit 2016 një avokate ruse, e cila synonte t’i jepte informacione kompromentuese nga qeveria ruse për Hillary Clinton. “Zëvendëspresidenti punon çdo ditë për promovimin e programit të presidentit”, deklaroi zëdhënësi i Mike Pence, Marc Lotter, në një komunikatë për MSNBC. “Ai nuk ishte në dijeni të takimit. Atij nuk i interesojnë më historitë përsa i përket fushatës, kryesisht ato që kanë të bëjnë me kohën para se t’i bashkohej fushatës”, theksoi...

Read More

Në manovrat ushtarake të NATO’s edhe Serbia

Manovra të mëdha ushtarake të NATO-s “Saber Guardian 2017″ kanë filluar në Bullgari. Në ushtrime marrin pjesë 25 mijë ushtarë nga 20 vende ndër të cilat edhe Ushtria e Serbisë, njofton Associated Press, transmeton Koha.net shkrimet e mediumeve serbe. Ministria serbe e Mbrojtjes ka kumtuar se 79 ushtarë serbë do të marrin pjesë në manovrat ndërkombëtare “Saber Guardian 2017″ nga 7 deri më 22 korrik në poligone në Hungari, Rumani e Bullgari. Ushtrimet “Saber Guardian 2017” mbahen në rajonin e Detit të Zi nga viti 2013....

Read More

Nëna kamikaze pak sekonda para se të hidhte veten dhe foshnjën në erë (Foto)

Një fotografi ku shihet një grua që mban në krahë fëmijën e saj dhe ikë me shpejtësi nga një zonë luftimi në Mosul të Irakut, është publikuar në internet. Por, nëse shihni më mirë mund të dalloni që gruaja me dorën e djathtë po mbante një detonator të një bombe që e kishte me vete në çantë ose në trup. Fotografia më poshtë është shkrepur pak sekonda para sulmit vetëvrasës të kësaj gruaje, që la të vdekur atë, foshnjën e saj dhe dy ushtarë, transmeton gazetametro.net Gruaja po ecte nga një pjesë që sapo ishte çliruar nga pushtimi i...

Read More

Serbët e mbysin një amerikan duke e rrahur në Greqi

Një turist amerikan është rrahur për vdekje në një bar në ishullin grek Zakintos, ku me çrast janë arrestuar një grek dhe një serb me pasaportë britanike, kanë njoftuar autoritetet greke. Policia greke ka theksuar se amerikan 22 vjeçar kishte marrë lëndime në rrahjen që u shkaktua në një bar në Zakintos. Policia ka njoftuar se amerikanin herët në mëngjes e kanë rrahur për vdekje një grup njerëzish në një bar në Lagana, transmeton lajmi.net. Autoritetet greke theksojnë se greku 34 vjeçar dhe britaniku 32 vjeçar me prejardhje nga Serbia janë arrestuar dhe se ata ngarkohen me veprën penale...

Read More