Kategorie: Kosove

Lansohet analiza e Pulsit Publik që shtjellon çështjet e rinisë në Kosovë

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) do të lansojë raportin Analizë e Pulsit Publik mbi çështjet e rinisë. Lansimi i raportohet bëhet sot nga ora 11:00. Ky studim shqyrton perceptimet, qëndrimet dhe pritjet e të rinjve lidhur me kënaqshmërinë e tyre me çështjet si migrimi, arsimi, punësimi, marrëdhëniet ndëretnike dhe pikëpamjet për të ardhmen në Kosovë. Për qëllimet e këtij studimi, në janar të vitit 2018, është zhvilluar një anketë me një numër të përgjithshëm prej 452 respodentësh kosovarë të moshës prej 14 deri 35 vjeç. Për më tepër, janë anketuar shtatë fokus grupe me 82 respodentë...

Read More

Sherifi, Vetëvendosjes: A jeni bërë ju argat të Serbisë, apo Isa hoqi dorë?

Shefi i grupit parlamentar të NISMA-s, Bilall Sherifi ia përmendi Vetëvendosjes parullën “Isë, Isë argati i Serbisë” dhe pyeti këtë parti nëse janë bërë edhe ata argat i Serbisë. Ndër të tjera,  ia premtoi votën e tij personale opozitës, për rrëzimin e Qeverisë, kur të kenë një platformë të qartë për dialogun. Kur i treguan se Vetëvendosje e akuzoi partinë e tij se po bëjnë kalkulime, Sherifi tha se për Vetëvendosjen nuk do të vinte fare. “Ne kemi provuar me Vetëvendosjen një koalicion të sinqertë, kundër atij që ata i thonin “Isë, Isë argati i Serbisë”, e tash qysh...

Read More

Kurti e quan Thaçin gjysmë president të Kosovës gjysmë të Serbisë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i është përgjigjur presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili  ka thënë sot gjatë ditës, se janë Albin Kurti e Isa Mustafa, ata që duan luftë me Serbinë. Përmes një shkrimi, Kurti e ka quajtur Thaçin gjysmë president të Kosovës, sepse thotë gjysma tjetër e tij është president i Serbisë. “Më 28 qershor 2013, Këshilli Evropian pat vendosur t’i hap negociatat me Serbinë për anëtarësimin e saj në BE. Ishte kjo vetëm dy ditë pas ratifikimit të dhunshëm në Kuvendin e Kosovës të marrëveshjes Thaçi-Daçiq të 19 prillit 2013. Tash Serbisë po i nevojitet Thaçi për ta kaluar kapitullin 35 drejt BE-së e i cili shënon varësinë e Serbisë nga Kosova. Mund t’i ketë lënë punët përgjysmë në Kosovë ky President: para dy dekadave kishim gjysmë çlirimi sepse u nda Mitrovica dhe u çarmatos UÇK-ja; para një dekade kishim gjysmë pavarësie sepse as s’u bashkua Mitrovica dhe as s’u bë ushtria. Kështu e ka në Kosovë ky. Ndërkaq Serbia nuk e lejon t’i ngelet në gjysmë të rrugës: marrëveshja Thaçi-Daçiq ajo kërkon që të vazhdohet me marrëveshjen Thaçi-Vuçiq. Prandaj Presidenti Thaçi është veçse gjysmë President i Kosovës. Gjysma tjetër e tij është president për Serbinë (sa më thellë në Kosovë e sa më shpejt drejt BE-së). Duket që gjysmë Presidenti nuk ka tavan për dëmet që mund t’ia bëjë Kosovës drejt ndihmës që ai...

Read More

Komisioni LIBE sot pritet të votojë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Komiteti për Liritë civile, drejtësi dhe çështje të brendshme (LIBE) që funksionon në kuadër të Parlamentit Evropian sot pritet të votojë për liberalizimin e vizave për Kosovën. Fillimisht do të këtë miratim të rendit të ditës, miratimi i procesverbaleve të mbledhjeve, dhe pastaj nisin temat për të cilat do të votohet në këtë komision. Nga agjenda bëhet e ditur që takimi nis nga ora 09:00 dhe do të përfundojë në ora 12:30. Fillimisht do të raportojnë Krisogon Kostas për buxhetin e BE-së, Skripek Branislav , dhe në radhë vije Tanja Fajon për çështjen e vizave për Kosovën. Ndryshe, në...

Read More

Hetimet pritet të çojnë në ndërprerjen e pagave për veteranët “mashtrues”

Prokuroria Speciale e Kosovës konfirmon se pas hetimeve, që do të zhvillohen lidhur me rastin e njohur si ‘lista e veteranëve të UÇK-së’, do të propozohet një aktakuzë, e cila do t’i dërgohet gjykatës që veteranëve “mashtrues” t’u ndërpriten pagat. Prokurori Sylë Hoxha, i ngarkuar për komunikim me mediat nga Prokuroria Speciale e Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë, se bashkë me aktakuzën, Prokuroria do të kërkojë që të dyshuarve, të cilët rrjedhimisht nuk e meritojnë pagën, t’u ndërpritet ajo. Hetimet e reja pasojnë një proces të lënë në gjysmë nga ish-prokurori Elez Blakaj, i cili dha dorëheqje...

Read More