Kategorie: Kosove

Trajkoviq: Korrigjimi i kufijve, projekti më mizor

Nxitja për një zgjidhje tani për të përmirësuar marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës rrezikon ta destabilizojë rajonin dhe çështja duhet të trajtohet vetëm pasi Bosnja dhe Maqedonia të zgjidhen, tha në një intervistë për BIRN, Rada Trajkoviq, kryetarja e Lëvizjes Europiane të Serbëve nga Kosova. Trajkoviq, një zë kritik e politikës së qeverisë serbe mbi Kosovën nën udhëheqjen e presidentit Aleksandër Vuçiq tha se njohja serbe e pavarësisë së Kosovës dhe ndarja e saj do të thoshte rrezik për stabilitetin rajonal. “Pas gjithë këtyre luftërave, a duhet ta vendosim përsëri veten në një situatë ku vdekja dhe shkatërrimi janë...

Read More

17 të vdekur si pasojë e Virusit të Nilit është bilanci i një jave në vendet e Evropës. Kështu bën të ditur Qendra Evropiane për Mbrojtje dhe Kontroll nga Epidemitë. Sipas të dhënave të këtij institucioni, në Serbi janë nëntë të vdekur, tre në Greqi, një në Itali, një në Rumani dhe një në Kosovë. Sipas Qendrës Evropiane për Mbrojtje dhe Kontroll të Epidemive, nga data 3 e deri më 9 gusht, vetëm në Evropë janë regjistruar 231 raste të infektimit me virusin e Nilit. Në këtë raport thuhet se edhe Kosova është prekur nga ky virus dhe tashmë...

Read More

Gjergj Dedaj fyen të gjithë ata që e kritikuan

Ambasadori tashmë i dekretuar i Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj, ka fyer të gjithë ata që e kritikuan dhe ia kërkuan dorëheqjen për shkak të deklarimeve të tij ndaj Turqisë. Dedaj në një postim në rrjetin social Facebook shkruan me ironi se ‘nuk po i pihet kafja kur po dëgjon çfarë burra të kombit po kërkojnë shkarkimin e tij. “Vazhdoj ne MPJ, ne pritje te misionit te rinj, ne Shkup! Nuk po me pihet kafja, kur po degjoje çfare “burrash te kombit” po kerkojne shkarkimin tim…e spo dij se a e shofin veten ne pasqyre ata tugjare lopesh, pronare...

Read More

Liderët botëror: Kosova dhe Shqipëria pëlqejnë më së shumti Merkelin

Gallup International ka realizuar anketën e vitit 2018 në lidhje me mendimet që kanë qytetarët e 55 shteteve për udhëheqësit botëror. Të anketuarit janë pyetur nëse kanë mendim negativ apo pozitiv për presidentin amerikan Donald Trump, presidentin rus Vladimir Putin, presidentin turk Recep Erdogan, kancelaren gjermane Angela Merkel, si dhe liderë të tjerë. Kosova dhe Shqipëria që të dyja kanë nxjerrë kancelaren gjermane Angela Merkel si lideren e preferuar. Në Kosovë 77% e qytetarëve kanë mendim pozitiv për Merkel, kurse në Shqipëri kjo shifër shkon në 82%. 57% te kosovarë kanë mendim pozitiv për Erdogan, kurse 47% e tyre...

Read More

Partia serbe e Malit të Zi mbështet politikat e Vuçiqit për Kosovën

Partia serbe e Malit të Zi ka bërë të ditur se mbështet politikat dhe aktivitetet e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq në një përpjekje për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme për Kosovën. Sipas kësaj partie, çështja e Kosovës është për gjithë popullin serb dhe për këtë sipas tyre është e rëndësishme për të mbështetur politikën e Vuçiqit. “Çështja e Kosovës është për gjithë popullin serb, sepse ne mendojmë se është shumë e rëndësishme për të mbështetur politikën e presidentit të Serbisë, për shkak se ky është një njeri vizioni i të cilit shtrihet larg në të ardhmen”, thuhet në...

Read More