Kategorie: MAQEDONI

BDI në qeveri me OBRM-PDUKM-në e Gruevskit

BDI-ja, e drejtuar nga Ali Ahmeti, ka arritur një marrëveshje me fituesit e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni, OBRM-PDUKM-në e Nikolla Gruevskit. Burime për Top Channel bëjnë me dije se 8 ministri, një prej të cilave Ministria e Brendshme, do t’i shkojnë BDI-së, e cila do të marrë gjithashtu për herë të parë edhe postin e kreut të Kuvendit. Gjithashtu thuhet se Gruevski ka pranuar që gjuha shqipe të jetë zyrtare. Mesnata e kësaj të diele ishte edhe afati i fundit kushtetues për Nikolla Gruevskin që të bindte BDI për të formuar...

Read More

A to dë rritet çmimi i energjisë elektrike në Maqedoni? (Video)

Maqedonia vazhdon të importojë energji elektrike, edhe pse TEC Manastir punon me kapacitet të plotë, ndërkaq në punë është futur edhe një uzinë e TEC Osllome. Përfshirë mbi 22 mijë megavat orë të parashikuara për t’u blerë deri në fund të janarit, harxhimet e importit të energjisë elektrike vetëm në janar kanë arritur në 6 milionë euro. Ekspertët thonë për 24Vesti se prodhimi i energjisë elektrike është e kufizuar pasi që vendi nuk ka kapacitetet e veta. ELEM-i bën të ditur se qymyri me të cilin furnizohet TEC Osllomej është para përfundimit, ndërkaq aktivizimi i TEC Negotina është më...

Read More

CIA ka publikuar dokumente se si serbët kanë marrë arin në Osllomej të Kërçovës (Dokument)

Central Intelligence Agency (CIA) ka publikuar me miliona dokumente të klasifikuara që shkruajnë informacione sekrete për të gjithë shtetet e botës dhe një ndër ta është edhe ish-Jugosllavia. Telegrafi Maqedoni më herët publikoi lajmin për planet e Rusisë për të krijuar një shtet maqedono-shqiptarë në Ballkan që pastaj do të bashkangjitej me Shqipërinë. Këtë plan Rusia e kishte bërë, duke e marrë parasysh edhe dobësinë e federatën e Jugosllavisë. Tani, publikojmë një dokument për ”Brigadën e 125 të këmbësorëve në Kërçovë” ku në mes tjerash flitet për një vend në veri të Kërçovës ku një brigadë serbe kishte kontrolluar...

Read More

Osmani: Gjuha shqipe nuk është implementuar edhe për shkak dëshirës te partitë politike maqedonase

Në mënyrë të vazhdueshme i kemi biseduar të njëjtat çështje, Gjithmonë themi se Marrëveshja kornizë e Ohrit është zgjidhja për Republikën e Maqedonisë. Është marrëveshje paqeje e mbështetur nga Bashkësia ndërkombëtare, dhe nuk shoh zgjidhje tjetër përveç MO, ka thënë mbrëmë Bujar Osmani në emisionin ‘Argument’. Osmani ka vlerësuar se çështja për gjuhën nuk është mbyllur. ‘Një çështje e cila nuk është mbyllur është çështja e gjuhës. Ajo çështje është trajtuar me sukses pjesë-pjesë për shkak të kontekstit politik, për shkak të numrave në Parlament, për shkak të mungesës së dëshirës te partitë politike maqedonase. Përsëri, të mos lejojmë...

Read More

Ahmeti: BDI mund të jetë edhe në opozitë (Video)

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në emisionin Click Plus në TV21 ka folur për mundësitë e krijimit të qeverisë pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit. Kryetari i BDI-së në pyetjen se a i beson LSDM-së, është përgjigjur: ”Unë ju besoj akteve të shkruara në letër se fjalët i merr era” ka thënë Ahmeti. Në pjesën për intervistën e Nikolla Gruevskit, Ali Ahmeti ka thënë se urrehet nga maqedonasit. Ahmeti e përmendi edhe një takim me Branko Cërvenkovskin i cili i ka treguar se populli maqedonas e urren. Ahmeti ka thënë se deri tani askush nga BDI nuk ka biseduar as...

Read More