Kategorie: Lajme

Kryesia e Kuvendit nesër vendos për seancën e jashtëzakonshme për Ramush Haradinaj

Të shtunën, kryetarët e grupeve parlamentare, do të mblidhen për të shqyrtuar kërkesën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, për seancë të jashtëzakonshme për ndalimin e kreut të kësaj partie, Ramush Haradinaj. Mbledhja e kryesisë së Kuvendit do të mbahet në orën 12:00, ku do të shqyrtohet kërkesa e AAK’së për seancë të jashtëzakonshme, raporton Express. Zëdhënësi i kësaj partie, Muharrem Nitaj, më herët gjatë ditës ka njoftuar se seanca e jashtëzakonshme do të mbahet të shtunën në orën 13:00./Express/   Data:    7  janar 2017 Dita:    E shtunë   ·        Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve...

Read More

Haradinaj flet nga Franca: Nuk frikësohemi nga fletarrestimet

Ramush Haradinaj i cili është ndaluar nga autoritetet franceze në aeroportin e Bazelit të mërkurën mbrëma, dhe është në pritje të vendimit nga prokuria e këtij shteti, përmes llogarisë së tij në Facebook ka thënë se është për keqardhje se si ende disa shtete e respektojnë vendimet e ish regjimit të Millosheviqit. ”Ndërsa plot shtete të tjera siç janë Gjermania, Austria e të tjerë, tashmë janë ndarë përfundimisht prej atij regjimi dhe nuk i zbatojnë “poternicat” e tyre”, shkruan ai. Haradinaj ka thënë se nuk u janë trembur as tankeve  të Millosheviqit e lere më nga fletarrestet e tij. “Kam...

Read More

Mustafa: Presim që Franca ta lirojë Haradinajn, akuzat janë të pavlefshme

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës tha se presin që lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj të lirohet, duke e ditur se akuzat janë të pavlefshme dhe faktin se në dy raste e ka dëshmuar pafajësinë e tij. Mustafa tha se nëse Serbia vazhdon në këtë mënyrë atëherë edhe Kosova do të marrë masa. Kryeministri tha se po punojnë në çdo mënyrë që të lirohet lideri i AAK-së dhe sipas tij akte të tilla janë të palejueshme, duke e pasur faktin që në dy raste e ka dëshmuar pafajësinë e...

Read More

Rama: Ndalimi i Haradinajt, një absurditet!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si një absurditet ndalimin e Ramush Haradinajt në Francë. Haradinaj është i ndaluar në një burg në Francë, ndërkohë që autoritetet franceze kanë njoftuar ato kosovare për arrestimin e tij. Ai është arrestuar në bazë të një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia. Lajmi për arrestimin e liderit të AAK-së, është konfirmuar për mediat kosovare nga familja Haradinaj e më pas edhe nga Ministria e Jashtme e Kosovës. Mësohet se Haradinaj u arrestua në Aeroportin ndërkombëtar Basel-Mulhouse, në pjesën franceze të tij. Nëpërmjet një deklarate për shtyp, AAK ka dënuar arrestimin e...

Read More

Musliu: Kosova dhe Shqipëria duhet të jenë këmbëngulëse me Serbinë për Luginën e Preshevës

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë të Preshevës, Jonuz Musliu në emisionin “Politikë” në Tribuna Channel, ka thënë kanë krijuar kuvendin e përbashkët e komunave shqiptare në Luginë. Por sipas tij, shtetet shqiptare duhet të jenë më këmbëngulëse për të drejtat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës në raport me Serbinë. “Neve e kemi shpallë se në kuadër të komunave e kemi kuvendin e përbashkët dhe kemi shpallur bashkimin e komunave shqiptare atje si reciprocitet. Duhet të jetë edhe Shqipëria edhe Kosova më këmbëngulëse në raport me Serbinë. Duhet treguar edhe dhëmbët Beogradit, nuk është Serbia demokratike”, tha...

Read More