Kategorie: Lajme

Hetimet pritet të çojnë në ndërprerjen e pagave për veteranët “mashtrues”

Prokuroria Speciale e Kosovës konfirmon se pas hetimeve, që do të zhvillohen lidhur me rastin e njohur si ‘lista e veteranëve të UÇK-së’, do të propozohet një aktakuzë, e cila do t’i dërgohet gjykatës që veteranëve “mashtrues” t’u ndërpriten pagat. Prokurori Sylë Hoxha, i ngarkuar për komunikim me mediat nga Prokuroria Speciale e Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë, se bashkë me aktakuzën, Prokuroria do të kërkojë që të dyshuarve, të cilët rrjedhimisht nuk e meritojnë pagën, t’u ndërpritet ajo. Hetimet e reja pasojnë një proces të lënë në gjysmë nga ish-prokurori Elez Blakaj, i cili dha dorëheqje...

Read More

BIK njofton në Natën e Kurban Bajramit se sivjet nis ndërtimi i Xhamisë Qendrore (Video)

Xhamia më e madhe në Ballkan veçse është në përfundim. E kompania turke që po kryen punimet e xhamisë së Namazgjas në Tiranë, pritet që sivjet të nis punën edhe në Xhaminë Qendrore në Prishtinë.   Ahmet Sadriu nga BIK ka thënë se projekti që ishte përzgjedhur më herët, me pak ndryshime, do të realizohet me 50 milionë eurot e ndara nga Bashkësia Islame e Turqisë, njofton Klan Kosova. Kështu u tha pikërisht në natën e Kurban Bajramit, kur edhe Myftiu Naim Tërnava doli për ta dhënë mesazhin e tij për këtë festë që lidhet me përfundimin e shpalljes...

Read More

Elez Blakaj tregon pse ka dhënë dorëheqje, përmend edhe emra

Prokurori special i dorëhequr, Elez Blakaj, përmes një postimi në Facebook ka dhënë disa nga arsyet e dorëheqjes së tij. Përmes një letre, Blakaj ka thënë se përmes letrës së tij, ai dëshiron të përcjell dy porosi. E para është protestë dhe e dyta një mesazh. Ndër tjerash ai ka thënë se Kryeprokurori i Shtetit, Aleksander Lumezi, i ka kërkuar atij llogari se pse në mesin e dëshmitarëve e ka ftuar edhe kryetarin e Kuvendit, Kadri Veselin. Letra e tij e publikuar në Facebook: Të nderuar kolegë, miq dhe qytetarë, I shtyrë nga reagimet e shumta dhe ndikimin në...

Read More

Viti 1999: Vizita e Kofi Annan në Kosovë

Ish-sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan ka vizituar Kosovën në tetor të vitit 1999, ku kishte një takim me përfaqësuesit politikë shqiptarë dhe serbë të Kosovës, si dhe me drejtuesit e KFOR-it. Ai fillimisht është pritur në Aeroportin e Prishtinës, nga kryeadministratori i parë i UNMIK-ut në Kosovë, Bernard Kushner, për të vazhduar në Prishtinë ku është pritur nga mijëra qytetarë. Në Kuvendin e Kosovës ka zhvilluar një takim të përbashkët me Ibrahim Rugoven, Hashim Thaçin, përfaqësues serb dhe kishës katolike serbe, si dhe përfaqësues të KFOR-it dhe UNMIK-ut. Annan ishte i pari afrikan...

Read More

Thaçi ecën vetë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mbetur i vetëm në iniciativën për korrigjim të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë. Ai nuk e ka mbështetjen e partive politike, as në pushtet e as në opozitë. Thaçit i duhet mbështetja e partive politike pasi çdo marrëveshje eventuale ndërmjet tij dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, do të duhet të votohej në Parlament. Vende mbështetëse të Kosovës, siç janë Britania dhe Gjermania, janë deklaruar kundër një ideje të mundshme për shkëmbim apo ndryshim të kufijve në Ballkan. Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, konsideron se presidenti, përmes kësaj...

Read More