Kategorie: Politik

Kadaj-Bujupi sulmon ashpër presidentin Thaçi

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, ka drejtuar një mal akuzash në drejtim të presidentit të vendit, Hashim Thaçi. Kadaj-Bujupi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se Thaçi po përpiqet ta mbajë peng Republikën. Postimi i plotë i deputetes Kadaj-Bujupi: “I ashtuquajturi President përsëri po dëshmon me veprimet e tij se nuk e përfaqëson as unitetin dhe as popullin. Dhunshëm krijoi karrierën e tij politike. Dhunshëm nënshkroi marrëveshjet kundërkushtetuese me Serbinë. Dhunshëm u zgjodh në krye të shtetit. Kryedhunuesi i shtetësisë ende po shtiret me maskën e paqësorit. Maskën me të cilin po përpiqet ta mbajë peng ende...

Read More

Vetëvendosje dhe LDK vazhdojnë përpjekjet për bashkimin e forcave

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje janë duke bërë përpjekjet e fundit për një koalicion të përbashkët. Takimet e zyrtarëve të këtyre dy subjekte kanë vazhduar edhe sot, ku temë diskutimi ishin format e mundshme të bashkëpunimit. Lajmin  e ka konfirmuar Shkodran Hoti nga zyra për media e VV-së. Ai ka thënë se ka pasur një takim gjatë ditës së sotme, ndërkaq nuk ka dhënë më shumë detaje. Më 8 korrik KQZ-ja certifikoi rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit. Ndërsa, presidenti ka afat ligjor deri më 8 gusht për ta thirrur seancën konstituive të Kuvendit. PAN si fitues...

Read More

Gruevski kërcënohet me vdekje? Në vend të gjashtë truprojave, kërkon njëzet

Kryetari i OBRM-PDUKM, NikoLla Gruevski nga MPB ka kërkuar në vend të 6 truprojeve të ketë 20, sepse ka pasur kërcënim me vdekje, bën të ditur Makfaks. Arsyeja për kërkesën, Gruevski ka deklaruar se ushtrimi i funksionit dhjetë vjeçar ka shkaktuar një periudhë të trazuar dhe fakti që është një deputet i Parlamentit, si dhe kryetar i partisë kryesore të opozitës OBRM-PDUKM. Gruevski ka deklaruar se sigurimin e kërkon pa afat përderisa ka rreziqe për jetën e tij dhe integritetin personal. Jozyrtarisht, Gruevski përderisa kryente funskionin si kryeministër për 10 vjet, ka pasur një total prej 78 truprojeve, ndërsa...

Read More

Daçiq: Do sillemi me Maqedoninë njejtë si sillen ata me ne

Ministri për Punë të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq në një intervistë për ”Vecerne Novosti” ka folur edhe një herë për marrëdhëniet me Maqedoninë. Ai e ka përsëritur qëndrimin e reciprocitetit me fqiun që kanë inate prej kur Maqedonia pranoi Kosovën si shtet të pavarur. ”Disa herë ju kam thënë përfaqësuesve të Maqedonisë. Ashtu siç do sillet shteti juaj me Serbinë në marrëdhëniet ndërkombëtare, ashtu do të sillemi edhe ne me ju.”, shkruan Telegrafi Maqedoni. Nga ana tjetër është përgjigjur edhe Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov i cili ka thënë se vetëm politika në mes...

Read More

Formatin e dialogut ta vendosë Kuvendi

Njohësit e proceseve politike dhe të dialogut Kosovë – Serbi thonë se për ndërrimin e formatit të tij duhet të vendosë Kuvendi i Kosovës. Marrja e flamurit në mënyrë të njëanshme nga presidenti Thaçi, sipas tyre, përbën shkelje kushtetuese dhe nuk duhet të ndodhë. Pas formimit të Qeverisë Kuvendi i Kosovës duhet të mblidhet dhe të vendosë për të ardhmen e dialogut Prishtinë – Beograd, respektivisht t’i legjitimojë përfaqësuesit e Kosovës në Bruksel. Kështu thonë njohësit e procesit të bisedimeve, të cilët konsiderojnë se kjo fazë e dialogut duhet të ketë konsensus politik dhe shoqëror. Sipas tyre, në këtë...

Read More

Powered by Live Score & Live Score App