Kategorie: Shqiperi

Vrasësi i 8 personave pyetet: Pse i vrave fëmijët? shikoni reagimin e tij (Video)

Autori i masakrës së Selenicës, Ridvan Zykaj, ka dalë sot përpara gjykatës së Vlorës, mbi të cilin rëndon akuza ‘Vrasje në rrethana cilësuese, ndaj dy ose më shumë personave’. Teksa shihet në pranga në praninë e dy gardianëve, 24-vjeçari u përball fillimisht me “gjyqin”e gazetarëve. “Pse e bëre?”, “Po fëmijët pse i vrave?” apo “Je penduar?”, kanë qenë pyetjet e para që gazetarët i kanë bërë Ridvan Zykajt, para se ky i fundit të marrë vendimin nga gjyqtarët. Megjithatë siç duket dhe nga pamjet e siguruara nga BalkanWeb, autori i 8 viktimave të fisit Zykaj, shfaqet i ftohtë duke...

Read More

Rama: Shqipëria, front i ri i naftës (Video)

I pranishëm në Kongresin Botëror të Naftës që po mbahet në Turqi, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria mund të kthehet në një destinacion investimesh për kompanitë e mëdha. Duke mbajtur fjalimin e tij në këtë kongres, Edi Rama e ka vënë theksin tek prania e kompanisë së njohur “Shell”, investimi për gazsjellësin TAP dhe rezervat me burime natyrore që ka Shqipëria. “Për të gjitha këto arsye, ky është momenti më i mirë për të investuar në Shqipëri. Shqipëria ka çdo mundësi për t’u bërë fronti i ri i naftës, por për t’ia dalë me sukses duhet të...

Read More

Ndryshim rezultatesh, PS bie në 75 mandate, PD arrin në 41 mandate (Foto)

Në Shqipëri po vazhdon ende numërimi i kutive të votimit. Deri më tani janë numëruar afërsisht 2500 kuti votimi nga 5362 që janë në total. Duket se rezultatet e partive politike nga numërimi i këtyre kutive kanë ndryshuar. PS udhëheq me mbi 51.49% të votave, e ndjekur nga PD me 29.52% të votave dhe LSI me 15.37% të votave. Bazuar tek numërimi deri tanishëm, rezulton se projeksioni për ndarjen e mandateve është si mëposhtë: PS – 75 mandate PD – 41 mandate LSI – 20 mandate PDIU – 3 mandate PSD – 1...

Read More

Greqi, 60 ditë burg për ushtarët që bënë shqiponjën

Burime pranë Ministrisë së Mbrojtjes në Athinë njoftojnë se 7 rekrutët e ushtrisë greke që pozuan duke formuar me pëllëmbë shqiponjën dykrenare janë dënuar me 60 ditë burg.   50 ditë janë dhënë nga Shefi i Shtabit të Përgjitshëm të ushtrisë greke, zv/gjenerali Alikiviadhis Stefanis, 10 të tjera nga ministri i Mbrojtjes, Panos Kamenos. Vendimi i Stefanisit iu kalua Shtabit të Përgjithshëm dhe Ministrisë së Mbrojtjes dhe aty ministri Kamenos ka vendosur ta rrisë dënimin me dhjetë ditë, në kufirin maksimal të juridiksionit disiplinor të ushtrisë. Kjo masë vjen në kohën kur Prokuroria Ushtarake e Janinës është duke i...

Read More