Kategorie: SIGURI

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes thotë se FSK duhet të bëhet Ushtri e Kosovës

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes, James N. Mattis ka theksuar se NATO do të qëndrojë në Kosovë për aq sa ka nevojë. Ai këto komente i ka bërë në një raport me shkrim që e ka përgatitur për Senatin. Në këtë raport, sekretari i mbrotjes amerikane thekson se FSK duhet të shndërrohet në ushtri. Ai e ka mbështetur dialogun Prishtinë- Beograd derisa ka shtuar se, njohja e sovranitetit të Kosovës nga Serbia do të adresohet para anëtarësimit në Bashkimin Evropian, tranmseton Gazeta Blic. Në vazhdim i gjeni përgjigjet me shkrim të sekretarit të mbrojtjes për Senatin, ku flet për Kosovën,...

Read More

Kosova asnjë helikopter, Serbia prinë në rajon me 61 helikopterë (Video)

Derisa në Kosovë ende po diskutohet për kohën se kur shteti ynë do ta pajiset me helikopterin e parë, vendet fqinje tashmë kanë një numër të konsiderueshëm të helikopterëve. Derisa Serbia është e “forta” e rajonit, më 61 helikopterë, pas saj radhitet Maqedonia, e cila posedon 24 helikopterë, për të vazhduar më pastaj me Shqipërinë e cila i ka 22 helikopterë. Pastaj në radhë është Malin e Zi, shtet i cili ka gjithsej 20 helikopterë. Shqipëria Sipas faqes së specializuar për forcat ajrore – AirHeadFly, Shqipëria ka në dispozicion 22 helikopterë, që kryesisht i përdor për misione të kërkim...

Read More

Çdo i shtati qytetar i Kosovës ka armë të paligjshme: Deputetët pajtohen për Projektligjin për Armët,

Çdo i shtati qytetar i Kosovës ka armë të paligjshme Për këtë projektligj pati pajtueshmëri nga të gjitha grupet parlamentare në Kuvendin e Kosovës. Po ashtu, deputetët kanë votuar në parim edhe Projektligjin për Automjetet. Ministri i MPB-së, Skënder Hyseni, teksa e prezantonte projektligjin njoftoi se 260 mijë armë të paligjshme janë në duar të qytetarëve të Kosovës. Ai tha se çdo i shtati qytetar i Kosovës posedon armë pa leje, ndërsa brenda një viti Policia konfiskon 1,200...

Read More

Përmbledhje e planit të Policisë së Kosovës për ta ndalur trenin serb (Video)

Pasditen e së shtunës, dhjetëra pjesëtarë të (Policisë së Kosovës)  forcave speciale të Kosovës u përgatiten fort në hyrje të Mitrovicës, para se të marrin rrugën drejt veriuttë vendit, njofton Klan Kosova. Bëhet edhe përcaktimi i detyrave për pjesëtarët. Këtu erdhën edhe mjete të blinduara të këtij njësiti. Kësaj here janë më të përgatitur se asnjëherë më parë për misionin që kanë përpara. Ata nuk duhej të lejonin hyrjen e këtij treni serb – që pasditen e 14 janarit destinacion kishte veriun e Mitrovicës, pa marr lejen e autoriteteve kosovare. Këto mjete erdhën për t’ju bashkangjitur edhe shumë të tjerave...

Read More

Pas lajmit për forcat serbe në kufi me Kosovë, Mesila Doda thotë: Të mbrojmë tokat shqiptare

Deputetja Mesila Doda e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, ka reaguar lidhur me zbarkimin e Forcave serbe në Kufirin e Kosovës. Doda ka thënë se presidenti të Shqipërisë, Bujar Nishani, duhet të thërrasë mbledhje të menjëhershme të Këshillin e Sigurisë. “Nese ky lajm eshte i vertete, Presidenti duhet te mbledhe menjehere Keshillin e Sigurise. Ne duhet te sillemi si nje Komb, te leme menjane sherrnajat dhe te bllokojme çdo perparim te pushtuesve serbë ne tokat shqiptare. Qeveria e Kosoves dhe e Shqipërisë e kane sfide te perbashket mbrojtjen e tokave shqiptare” (sic.), ka thënë...

Read More
  • 1
  • 2