Kategorie: Social

Tash në “Përballje”: A ka cilësi uji që pihet në Kosovë? (Video)

Në emisionin “Përballje” – prodhim i Telegrafit me gazetarin Muhamet Hajrullahu që transmetohet edhe në RTV Dukagjini – diskutohet për cilësinë e ujit të pijes në Kosovë. A ka vend për shqetësim për cilësinë e ujit të pijes në Kosovë? Çka thonë në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, të cilët monitorojnë ujin? A duhet të shqetësohemi për ujin që vjen nga ujesjëllësit rajonalë në tërë territorin e vendit? Çfarë thonë në IKSHP për ujin e ambalazhuar? Sa monitorohet cilësia e këtij uji dhe kujt duhet t’i besojmë në për standarde? Pse IKSHP thotë se nuk ka dozë për shqetësim?...

Read More

Për herë të parë në Kosovë, nipi e mbesa e Shote Galicës: Në Shqipërinë e Zogut, kush s’u kujdes për Shotën (Video)

Shota është trashëgimtarja e familjes së heroinës Shotë Galicës, e cila ka trashëguar emrin e saj, pasi Shota e vërtetë, Shotën e sotme e ka mbesë. Në Galicë, familjarët e Shotë Galicës u pritën nga pasardhësit e Azem Galicës dhe bashkëfshatarët e tij. Momente emocionuese pati në këtë tubim, ishte i pari pas shumë vjetësh! Është hera e parë që vjen në vendlindjen e heroit të kombit, Azem Galicës, mbesa e Shotë Galicës, Shota 84-vjeçare, së bashku me vëllain e saj! Të dy janë fëmijët e vëllait të Shotës, Sali Halilit. Ajo ndihet e emocionuar dhe shton se ndjehet...

Read More

Clintonët e donin një shqiptare në Kongres (Video)

Një vajzë tjetër me prejardhje nga Malësia, gati sa nuk u bë pjesë e Kongresit Amerikan më 2016. Suzanna Shkreli thotë se shumë u mbështet nga familja Clinton, derisa garonte për postin e kongresistes nga radhët e demokratëve. “Kur Bill Clintonit i thanë kush do të kandidojë për Miçigan e kur i thanë shqiptare, kërkoi të më takonte. Ai thjesht i donte shqiptarët”, thotë ajo, teksa shton se kishte mbështetje edhe nga Barack Obama. Shkreli ka mesazh për shqiptarët që të krijojnë shtet të ligjit dhe që të rinjtë të bëjnë ndryshimin. /Klan...

Read More

Golden Eagle e bëjnë me shtëpi të re edhe veteranin e UÇK-së në Suharekë

Edhe familja pesë anëtarëshe e veteranit të UÇK-së Avni Qatani nga Duhla e Suharekës bëhet me shtëpi të re, e gjithë kjo falë Fondacionit Humanitar Golden Eagle e cila në mënyre solemne i dorëzoi çelësat e shtëpisë gjatë ditë së sotme Gjatë dorëzimit të çelësave ishte prezent edhe kryetari i Komunës së Suharekës, Sali Asllanaj. Pronari i i Kompanisë “Frutex”, Shaqir Palushi me këtë rast u shprehë se: “Fondacioni “Golden Eagle” vazhdon në mbështetje të familjeve në nevojë. “Kësaj radhe kemi përzgjedhur familjen e veteranit të UÇK-së, Avni Qatani, i cili pas luftës ka pasur dy probleme: mungesën e...

Read More

Mulla Osmani, në TV Dukagjini: Radikalizmin islamik e solli BIK-u dhe Qeveria (Video)

Imami i xhamisë së Drenasit, Oman Musliu, rrëfen në emisionin Personale të TV Dukagjinit. Ai ka thënë se në Kosova ka ekstremizëm islamik dhe se ka organizata që rekrutojnë të rinjtë në Siri por ky aktivitet, sipas tij, është bere ne dijeni te BIK-ut dhe Qeverisë së Kosovës. Pse sipas Mulla Osmanit Naim Tërnava është biznesmen?! Kush janë islamofobët e Kosovës që po e ndihmojnë ekstremizmin?! Pse sipas hoxhës së Drenicës, PDK po e humb këtë regjion? Ndiqeni intervistën, në linkun e...

Read More