Kategorie: KURIOZITETE

Fëmija i zhdukur u gjet në kulmin e shtëpisë së tij (Video)

Angel Gort që ishte raportuar si i zhdukur, është gjetur nga një ekip gazetarësh që udhëtonin me helikopter, teksa qëndronte në kulmin e shtëpisë së tij që ndodhet në Florida të Shteteve të Bashkuara. Fëmija 11-vjeçar që vuan nga probleme mendore, ishte përleshur me nënën dhe refuzonte të shkonte në një kamp me bashkëmoshatarë, andaj ka ikur në drejtim të panjohur, transmeton Telegrafi. Forcat e rendit kanë nisur një aksion të menjëhershëm, ndërsa janë ndihmuar nga reporterët e mediumit WSVN, që treguan lokacionin se ku ndodhet ai. Mësohet se pas disa negociatave, Gort është bindur dhe ka zbritur nga...

Read More

Ushqehen me qen e tigra, jetojnë pa shkollë e rrymë: Fisi më i izoluar në botë, por që jeton në harmoni të plotë më natyrën (Foto)

Nëpër kodrat e thella të Bangladeshit ka ende disa fise të izoluara, të cilat vazhdojnë që të jetojnë si primitivë. Madje ata ushqehen me qen dhe tigra. Për të sjellë këto pamje, fotografit Rehman Asad iu desh që të kalon te disa javë me Murongët, një nga fiset më të mëdha të Bangladeshit. “Daily Mail” shkruan se specialiteti i tyre i kuzhinës është nappi, që konsiston në peshk, mish dreri ose bretkose të fermentuar të përzier me oriz. Siç shihet edhe nga fotografitë, shtëpitë i kanë të ndërtuara me dru bambuje, dhe i kanë sipas kodrave. “Çdo shtëpi ka...

Read More

Njihuni më super-aeroplanin e Ushtrisë amerikane, ai vërtet është një “bishë” (Foto/Video)

“Lockheed C-5 Galaxy” është aeroplani me kapacitetin më të madh transportues në Ushtrinë amerikane dhe njëkohësisht aeroplani i tretë më i madh në botë. Ky aeroplan me dy kuverta ka kapacitet mbajtje brenda tij prej rreth 122 tonësh, me kuvertën e poshtme që shërben për ngarkesë, ndërsa e e përparmja për transport të 73 pasagjerëve. Ky aeroplan është vërtetë një “monstër”. Automjetet e blinduara     C-5 Galaxy mund të mbajë10 automjete të blinduara të kategorisë më të lehtë, që peshojnë 12 tonë secili. Helikopterët Apache   Një helikopter Apache është vërtetë armë shkatërruese në luftë ndërsa C-5 mund...

Read More

Me këtë pajisje, vetura s‘ka asnjë shans të ngec në borë, baltë apo akull (Video)

“Trac-Grabber” është pajisja më e re revolucionare në botën e automobilizmit, pajisje kjo e cila është si një lloj rripi dhe montohet në gomat e veturës për të mos ngecur në kushte të pafavorshme si borë, baltë apo rërë. Trac-Grabber mund ta merrni kudo me veti dhe montohet shumë shpejtë dhe me lehtësi në gomat e veturës, në ato momente kur vetura juaj ka ngecur në terrene të vështira. Për më shumë shikoni dy videot më...

Read More